skip to Main Content
+90-212-853 53 72 info@naturaldyes.com.tr

Doğal İndigo

Doğal indigo elde edilen birçok bitki vardır. Bunlardan en önemlileri Çivit otu; Isatis tinctoria L. ve Indigofera tinctoria L.’ dir. Çivit otu 40 ile 90 santimetreye kadar boylanabilen, iki yıllık, parlak sarı renk çiçekli ve otsu bir bitkidir. Mavi renkli bir boyarmadde, bitkinin yapraklarının fermantasyonu (mayalandırma) ile elde edilir.

Çivit otunun ana vatanı Kafkasya yamaçlarıdır ve uzak doğudan Himalyalar’a kadar yayılmıştır. Günümüzde Kuzey Afrika ve Avrupa’da kültürü yapılmaktadır. Çivit otunun 30’a yakın türü Türkiye’de doğal olarak yetişmektedir. Çivit otu milattan önceki dönemlerde Mezopotamya’da mavi renk boyamalarda kullanılmıştır. Aynı zamanda Antik Yunanda ve Roma İmparatorluğunda çivit otunun indigo boyarmaddesinin kaynağı olarak biliniyordu. Çivit otundan elde edilen boyarmadde tekstil boyamacılığının yanında pigment olarak duvar resimleri, tablolar ve kağıt boyamacılığı gibi alanlarda da kullanılmıştır.

İngilizce Woad ve Dyer’s Woad, Almanca Waid, Fransızca Pastel, Yunanca Isatis vaphiki ve Arapça Was-mah, Ward El-neal isimleri ile mavi renk doğal boyarmadde olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 

Elde Edilen Renkler:

Boyama reçetesine göre; Mavi ve tonları

 

Back To Top