skip to Main Content
+90-212-853 53 72 info@naturaldyes.com.tr

Yeşil Mazı (Quercus infectoria)

Yeşil mazı, astringent, antiinflammatory, local anesthetic, antipyretic, antiparkinsonian, antidiabetic, antitremorine, anti-aging, antioxidant, antimutagenic, anticaries, antibacterial, antiviral, antifungal, larvicidal, and antivenom etkiler gösterir.

Yeşil mazı, yüksek tanen içeriği nedeniyle güçlü bir şekilde büzücüdür. Tanenler, bitkilerde suda çözünebilen polifenolik ikincil metabolitlerdir. Doğal olarak oluşurlar ve proteinleri çözeltilerden çökeltme yetenekleri bakımından diğer doğal fenolik bileşiklerin çoğundan farklıdırlar. Burun veya diş etlerinden kanamayı ve hemoroitleri durdurmak için kullanılırlar.

Ayrıca ishal (diarrhea), dizanteri (dysentery), ve leukorrhea tedavisinde de kullanılırlar. Yeşil mazı, büyük miktarda tanen (gallotannin,% 50-70) ve az miktarda serbest gallik asit ve ellagik asit içerir.

Yeşil mazı ayrıca klinik izolasyon da dahil olmak üzere geniş bir bakteri yelpazesine karşı önemli antibakteriyel aktivite gösterir.

Yeşil mazının safra kesesi, geleneksel tıpta diş ağrısı ve diş eti iltihabının tedavisinde diş tozu olarak kullanılmaktadır.

Yeşil mazı metanol ekstraktı, melanin sentezinde önemli bir enzim olan ve pigment oluşumunun birkaç ara aşamasına girerek tyrosinase üzerinde inhibe edici bir aktiviteye sahiptir.

Alkaloid, bakır ve kurşun tuzları içeren bazı zehirli maddelere karşı bir panzehir olarak verilen yeşil mazı ekstraktı çok faydalıdır. Potansiyel sağlık verici özelliklere sahip doğal bir kaynak olan yeşil mazı, ilaç ve dermatoloji endüstrilerinde diyabetik tedavi için bir gıda takviyesi, bir antimikrobiyal ajan, bir antioksidan olarak insan sağlığında kullanımları ön plana çıkmaktadır.
Ayrıca kozmetik endüstrisinde kullanımı yaygındır.

Back To Top